Публикации

Показват се публикации от октомври, 2019

Содените питки на баба

Изображение
Тези содени питчици са приготвяни почти във всяка къща, от всяка баба или майка, и остават един от топлите и вкусни спомени от детството ни. Необходими продукти: кисело мляко - 1.ч. чаша ( 200-250 мл. ), сода бикарбонат - 1 ч.л., брашно - 2 ч.чаши, сирене - 1 ч.чаша , 1 ч.л захар, олио - за тавичката и 2 с.л за тестото, масло около 1 -2 ч.л само за аромат, кимион на зърна и сусам за поръсване Загасяме содата в киселото мляко в дълбока купа, като шупне добавяме сиренето, захарта, олиото и брашното. Бъркаме с лъжица до меко и лепкаво тесто. В тавичка върху намазнена хартия за печене с помоща на лъжица оформяме малки питки, като оставяме малко място между тях. В центъра на всяка правим дупчица и слагаме по малко масло. Поръсваме с кимион и сусам. Печем до зачервяване на 180 градуса. ( около 30-40 мин.)

Жив плет от "Орлов Нокът'' / Lonicera japonica

Изображение
Lonicera Japonica е бързорастящ, вечнозелен увивен храст, подходящ за жив плет, тъй като расте сравнително бързо, а и цъфти много ароматно с нежни бели / кремави цветове. Напълно зимоустойчиво растение. Предпочита влажни, плодородни почви, на слънце или полусянка. Засажда се на разстояние около 1 м. Цъфти през юни-август с бели до кремаво-жълти силно ароматни цветове. Растенията дойдоха доста големички и подготвихме за тях ето това място - до каменния зид.

Есенно засаждане на рози

Изображение
Дойде и времето на есенното засаждане на рози. След опитите за вкореняване на някой от червените ни рози от резници, купихме и няколко готови за засаждане, докато чакам резниците да пуснат корени. Едната е катерлива синя / светло лилава, а другата червена - катерлива. Края на септември, началото на октомври е добро време за есенното засаждане. За успешното презимуване на розичките ще ги покрия с лека пръст, докато отмине зимата.

Гъбки ....по селски, разбира се!

Изображение
Тази рецепта е много лесна, бърза и простичка, но и също така доста вкусна и здравословна. През есента можем да се възползваме от изобилието от вкусове,които ни предлага градината, като праз лук, гъбки и късните последни чушки. Това ни е необходимо за тази рецепта: 300 гр, печурки ( или други ядливи гъби), 1/2 стрък праз лук, 1 червена чушка, Пресен копър, 2 с.л олио, сол на вкус и щипка черен пипер. Първо задушавам лукът и чушката в дълбок тиган, след това добавям и почистените, измити и нарязани гъби, солта и черния пипер. Поръсваме с пресен копър.

Резултат от вкореняването на рози в картоф

Изображение
За съжаление, този така разпоространен из интернет метод на вкореняване на резници от рози в картоф...при мен не даде никакъв резултат. За сравнение сложих резници в саксии и под буркан, и под срязана пластмасова бутилка, както правят хората тук на село. Резниците под буркана и бутилката се прихванаха. Ако се чудите кой метод да изберете, заложете на старият изпитан с буркана.

Кекс с ябълки и канела

Изображение
Дойде ли есента, с мъглите и хладните вечери...на човек му се иска да сгрее душата си с нещо уханно и вкусно. За щастие сега е сезонът на вкусните ябълки, тикви, кестени... За тази рецепта са ни нужни ябълки сорт " златна превъзходна". Необходими продукти: 2 яйца 1 ч.ч. захар 1/2 ч.ч. олио 1 ч.ч прясно мляко 2 ч.ч. брашно 1 бакпулвер 1/2 ябълка на кубчета ванилия и канела Печем около 45 мин на 180 градуса до 'суха клечка'

Есенна туршийка

Изображение
За пръв път опитах да направя тази туршийка, която се оказа доста лесна и за моя изненада си остана точно толкова хрупкава, колкото очаквах. Важно е зеленчуците да са хубави, доколкото е възможно да не са от големите хипермаркети! И още нещо важно - да използвате българска морска сол, която на вид е малко по- тъмна и сивее, за разлика от другата, която е почти бяла. Това е съвет от жената, от която купих зеленчуците, за което съм и доста благодарна. Пазарувах от пазара в Нова Загора и мога да кажа, че там винаги зеленчуците са много хубави и пресни. Използвах : зеле, карфиол, зелени чушки, корнишони, моркови, целина - глава и зелени доматчета ( от нашата градинка ). Зелето нарязах на четвъртинки, целината обелих и също нарязах на четвъртинки, морковите обелих, а карфиола разделих на розички. Чушките, доматчетата и краставичките се надупчват. Зеленчуците ми бяха около 10кг, водата 20л, използвах бидонче от 30л. На литър вода се слага 40 гр. морска сол. Солта се разтваря във в...

Вкореняване на рози в картоф?

Изображение
В градината ни има някой доста красиви рози, които след усърдното почистване на двора много ми се искаше да разсадя на определени места. Имах фаворит- една тъмно червена, с много голям цвят и силно ароматна роза. Доколкото знам това са стари рози, някой са приблизително моя възраст, сортове изобщо не знам... И започнах да гледам из интернет - клипове много, статии много...спрях се на този метод с цел да видя дали изобщо ще стане нещо. Поне ако не стане, се надявам следващия начинаещ да не се прецака, като мен :)...А съвсем скоро ще ви разкажа дали се е оказало успешно, и ще публикувам остналите няколко метода, които използвах. Метода е следния: Вземат се резници от розата, която искате да размножите, махат се листата, или се оставят само най- горните. В един суров картоф се прави малка дупчица и стеблото на розата се поставя в картофа. Слага се в подходящ съд, засипва се със земя и се покрива с пластмасова бутилка, на която сме срязали дъното. Капачката се маха. Полива се с вода. И...

Лютиката на леля Славка

Изображение
С рецептата за тази лютика се сдобих съвсем случайно,от една страхотна жена  - леля Славка, която като всички в този регион се оказа стращно сърдечна и гостоприемна. А заедно с рецептата получих подарък - и 5 кг. хубави, домашни, селски, червени чушки. Разбира се, както и сладкото от сини сливи, това е нещо, което правех за първи път - но се оказа толкова вкусно, че от сега знам другата година какво ще правя август / септември. :) Лютика 5 кг. червени чушки 1 буркан доматено пюре 1.ч.ч.олио 1/2 ч.ч захар 1/2 ч.ч оцет 6° сол на вкус Чесън Магданоз ( може и люти чушлета ) Чушките се пекат, белят се, махаме семките. Нарязват се на по- едри парчета. Заливат се с олиото и се оставят за 15 мин на котлона / огъня, през това време се обърква оцета и захарта и се добавя към чушките, вари се още 10мин . и се добавя доматеното пюре. Оставя се за още 15 мин. Накрая се слага чесъна и магданоза. Ако някой обича люто, може да сложи и люти чушлета. Стават около 6-7 малки бурканчета.

Първото сладко в живота ми!

Изображение
Домашно сладко от сини сливи: на 2 килограма сини сливи ( добре узрели и сладки ) се слага 1 кг захар. Ние купихме 10 кг сливи- бяха разкошни. На пазара в Нова Загора се намират наистина много вкусни плодове и зеленчуци. Сливите се разполовяват на половинки, костилките се махат и половинките се слагат със захарта за 1 нощ в дълбок съд. На сутринта слагам в голяма тенджера направо на огъня, докато се получи гъста консистенция, внимавайки да не загори. Огънят не трябва да е много силен, и се бърка от време на време, ако имате съд с незалепващо покритие ще е страхотно. Проверяваме сладкото за готовност, като сложим една капка в чинийка и тя не се разтича. След като изстине се слага в бурканчета и се стерилизира за 10-15 мин. Стана толкова сладко и вкусно, че изобщо не чакахме да дойде зимата, за да си хапнем. Още на следващата сутрин замина едно бурканче с палачинки :) :) :)

Живот на село

Изображение
В моето детство, когато чуехме изречението "отиваме на село" го свързвахме с приключения, свобода, вкусни зеленчуци от градината на баба, още по- вкусни "селски манджички" и въобще с една идилия. Днес, като че ли думата "селянин" е синоним на нещо срамно, отживяло, лошо - така наричаме обикновено хора, които не харесваме тук в града. И това е огромна грешка, защото истинските селяни са чисти, работливи, приветливи и добри хора! На село в къщичките и дворовете ( където все още са останали хора ) е чисто, градините са красиви, и постоянно кипи някаква работа. Хората на село не четат етикети на безглутенови, нисковъглехидратни, био, еко храни. Първо, защото нямат време, второ - защото продуктите в градините им са си био. И точно това бе моята причина да бягам все по- често извън града. Живота с цялата му комерсиализация, всякакви 'модни' био, еко, засукани течения, модни ресторанти, дискотеки, барове, тагове в такива, снимки в социалните мрежи на на...